Euroleague: Ο Ολυμπιακός άλωσε το Βελιγράδι, νίκησε την Παρτίζαν και “κλείδωσε” τα playoffs (βίντεο)

Απομένουν δύο παιχνίδια στη Euroleague για τον Ολυμπιακό και πρέπει να νίκησει, πια, μία από τις δύο αναμετρήσεις που θα δώσει από εδώ και έπειτα, με τον Ερυθρό Αστέρα, πάλι στο Βελιγράδι, στις 4 Απριλίου και με τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ, για να “κλειδώσει” τα playoffs. Οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν 74-69 την Παρτίζαν στη “Stark Arena” μία ομάδα η οποία προηγείτο 13 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, 59-46.

Ο Ολυμπιακός νίκησε ένα ματς που κυριολεκτικά δεν έπρεπε. Ήταν πίσω στο ματς το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, είχε Κάνααν και Πίτερς δυσλειτουργικούς και έχασε έξι αμυντικά ριμπάουντ την πρώτη περίοδο, ενώ δίνει συνολικά μόλις 10, όντας η ομάδα στην Ευρώπη που επιτρέπει τα λιγότερα επιθετικά.

Η νίκη είναι πραγματικά αξιοσημείωτη, σχεδόν ανέλπιστη, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κρεμάει το δίπλωμα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στον… τοίχο. Ο Ολυμπιακός ζώστηκε με… ανορθόδοξα εκρηκτικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και το έβγαλε με τον Κώστα Παπανικολάου στο “4”. Αυτό το σχήμα δούλεψε κυρίως επειδή ο Τόμας Γουόκαπ μάρκαρε σαν μανιακός τον Κέβιν Πάντερ και οι “ερυθρόλευκοι” στην άμυνά τους έκαναν deflections, ουσιαστικά κάνοντας την απουσία του Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος δεν κατάφερε να επιστρέψει από τις ΗΠΑ, όπου κήδεψε τον πατέρα του, να μετράει.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο προσπάθησε να σβήσει μονοκοντυλιά όλες τις ατασθαλίες των τριών προηγούμενων περιόδων. Καταρχάς ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 10-0 σε μόλις 3,5 λεπτά, ειδικά αν υπολογιστεί ότι σκόραρε 15 πόντους ανά δεκάλεπτο. Τα κλεψίματα έδωσαν αιφνιδιασμούς και το ευέλικτο σχήμα έφερε τον Παπανικολάου σε θέση ισχύος, μια και ο αντίπαλος πάουερ φόργουορντ δεν έχει αυτήν την έκρηξη και την επιτάχυνση.

Novibet: Δίνει το 100% στους παίκτες της!

Βεβαίως, υπήρχε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, που, όπως και πέρυσι στον τέταρτο προημιτελικό με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, έκανε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, δίνοντας λύσεις σε επιθέσεις που ο Ολυμπιακός κόλλησε. Ειδικά εκείνο το τρίποντο με το ταμπλό, που έκανε το 59-55, ένα σουτ που φάνηκε ότι το ήθελε, ήταν που έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά στο παιχνίδι.

Η Παρτίζαν πέρασε μπροστά στο σκορ 65-64, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά σε αυτήν τη μία περίπτωση ο Γουόκαπ “κατάπιε” τον Πάντερ και έφτασε στο λέι απ, με 2’03” να απομένουν. Αργότερα, με το σκορ στο 67-68, ο Γκος σούταρε τρίποντο με το ένα πόδι, αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πήρε ένα θαρραλέο ριμπάουντ και έβαλε μία βολή, ώστε να πάει τη διαφορά στους δύο, 67-69. Ο Καμίνσκι ισοφάρισε, αλλά ήρθε η εκπληκτική ασίστ του Γκος στον Φαλ για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού.

Betshop καθημερινοί αγώνες στοιχήματος και καζίνο εμπειρία

Ο Αμερικανός σέντερ της Παρτίζαν δεν ευστόχησε, ο Γκος έβαλε δύο ελεύθερες βολές και ο Ολυμπιακός πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη. Η Euroleague, πάντως, αποθέωσε τους “ερυθρόλευκους” για την επίθεση του “Bartzokas Ball”.

View this post on Instagram

A post shared by Turkish Airlines EuroLeague (@euroleague)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ντιφαλά, Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 19 (6/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 3 (1), Νάναλι, Τριφούνοβιτς, Ντόζιερ 12 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμίνσκι 14 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπόκλο 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ράιτ 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές), Κάναν 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 3 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σίκμα, ΜακΚίσικ 4 (4/4 βολές)