Μπάγερν Μονάχου: Ο Ματίς Τελ έχει βάλει πέντε γκολ σε χρόνο ρεκόρ

Ο Ματίς Τελ σκόραρε το δεύτερο γκολ της Μπάγερν Μονάχου στην αναμέτρηση με την Κοπεγχάγη εκτός έδρας για τη δεύτερη αγωνιστική του Champions League. Ήταν το 83′ και ο Γάλλος έβαλε το γκολ έπειτα από την πάσα του Τόμας Μίλερ, κάτι που σήμαινε ότι οι δύο αλλαγές του Τόμας Τούχελ ήταν… αλφάδι.

Ο Τελ έχει ήδη 5 γκολ με τη φανέλα της Μπάγερν, στην οποία ενσωματώθηκε πέρυσι, ως πρωταθλητής Ευρώπης, κιόλας, με την U17 της Γαλλίας. Ακόμη έφηβος, ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν τον εμπιστεύτηκε ποντάροντας στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα, δηλαδή εκείνη που καθιστούσε και τον ίδιο έναν προπονητή-φαινόμενο. Η Μπάγερν πήρε τον Τελ έχοντας μόνο επτά συμμετοχές με την ομάδα Ανδρών της Ρεν μέσα σε δύο χρόνια και μάλιστα χωρίς να έχει σκοράρει. Πλέον, με την Μπάγερν έχει 38 συμμετοχές και 12 γκολ, σκοράρει, δηλαδή, σχεδόν στο ένα τρίτο των παιχνιδιών που αγωνίζεται, κάτι που δεν είναι τρελό για φορ, αλλά είναι εξαιρετικό για κάποιον που έκλεισε τα 18 τον Απρίλιο.

Μόνο σε ένα παιχνίδι από αυτά που έχει παίξει, στο πρόσφατο ματς με την Πρόισεν Μούνστερ για τον πρώτο γύρο του DFB Pokal (Κύπελλο Γερμανίας), έχει βγάλει ενενηντάλεπτο. Σε αυτό το εκτός έδρας παιχνίδι της 26ης Σεπτεμβρίου, ο γεννημένος στο Σαρσέλ, προάστιο βόρεια του Παρισιού, Γάλλος, σκόραρε κιόλας. Φυσικά, αργά στο ματς, στο 86′, κάτι που συνηθίζει.

Novibet: Δίνει το 100% στους παίκτες της!

Τα υπόλοιπα πέντε γκολ φέτος -συνολικά δηλαδή έξι, όσα σε ολόκληρη την περυσινή περίοδο- έχει σημειώσει συνολικά σε 138 λεπτά, δηλαδή ένα γκολ ανά περίπου 28 λεπτά. Ο Τελ έχει σκοράρει τρεις φορές έχοντας… μονοψήφια φιγούρα σε συμμετοχή: στο εκτός έδρας 4-0 επί της Βέρντερ Βρέμης στις 18 Αυγούστου χρειάστηκε 10 λεπτά για να πετύχει γκολ, μπαίνοντας στο παιχνίδι στο 84′, στο επίσης εκτός έδρας 2-1 επί της Γκλάντμπαχ στις 2 Σεπτεμβρίου έξι, αφού μπήκε στο 81′ και χάρισε το «τρίποντο» στην Μπάγερν στο 87′. Το άλλο γκολ ήρθε στο 7-0 επί της Μπόχουμ στο Μόναχο, όταν χρειάστηκε ολόκληρα… 16 λεπτά, αφού μπήκε στο 65′ και έγραψε το όνομά του στον πίνακα στο 81′.

Betshop καθημερινοί αγώνες στοιχήματος και καζίνο εμπειρία

Στο Champions League τα πράγματα είναι… ακόμα χειρότερα. Ο Τελ έβαλε γκολ στο 4-3 της πρεμιέρας με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μπαίνοντας αλλαγή στο ματς στο 87′ και «γράφοντας» το 4-2 στο 90+2′! Επιπλέον, με την Κοπεγχάγη έπαιξε 13 λεπτά, δηλαδή μπήκε στο 77′ και παρέμεινε μέχρι τη λήξη, γράφοντας το τελικό σκορ στο 83′. Ο Τελ χρειάζεται ελάχιστο χρόνο για να πετύχει γκολ ακόμα και σε κρίσιμα ματς -και φυσικά η απορία, αν είναι άστρο ή ικανότητα, πλέον έχει ενταθεί τόσο στον κύκλο των φίλων της Μπάγερν Μονάχου όσο και στους φιλάθλους παγκοσμίως, που βλέπουν ένα 18χρονο Γάλλο να βάζει γκολ με την πρώτη επαφή του με την μπάλα σχεδόν συναπτώς.